Dostosowanie strony internetowej do potrzeb osób niewidomych - podstawowe zasady

dostosowywanie stron internetowych do potrzeb osob niewidomych

Istnieje kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas projektowania witryny, aby zapewnić jej dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Zasady te można zastosować do każdej witryny, nie tylko tej przeznaczonej dla osób z upośledzeniem wzroku. W rzeczywistości zasady te poprawią ogólne wrażenia użytkownika dla wszystkich.

Dostosowanie strony internetowej do potrzeb osób niewidomych - korzyści

Strona internetowa, która jest dostępna dla osób niewidomych i niedowidzących, ma wiele zalet, w tym udostępnianie informacji i produktów większej liczbie odbiorców, poprawę ogólnych wrażeń użytkownika, zmniejszenie ryzyka pozwów sądowych związanych z kwestiami dostępności oraz podniesienie ogólnej pozycji w rankingu wyszukiwania dzięki zwiększeniu zawartości strony. Najlepszym sposobem na stworzenie dostępnej strony internetowej jest wybranie oprogramowania, które posiada preinstalowane funkcje dostępności.

Istnieje wiele różnych rodzajów oprogramowania, które umożliwiają tworzenie stron internetowych dostępnych dla osób niewidomych, takich jak systemy zarządzania treścią, oprogramowanie blogowe, platformy e-commerce czy Drupal.

Jakie rozwiązania technologiczne pomagają w dostosowaniu stron www do potrzeb osób niewidomych?

Istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc w dostosowaniu witryny do potrzeb osób z upośledzeniem wzroku.

Można na przykład dodać opisy dźwiękowe do zdjęć, zastosować duży rozmiar czcionki lub stworzyć kontrast między tłem a tekstem.

Można także użyć oprogramowania takiego jak Dragon NaturallySpeaking, aby stworzyć dźwiękową wersję treści.

Dostosowanie strony www do potrzeb osób niewidomych - na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że strony internetowe są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, a nie dla konkretnej grupy osób. Można jednak sprawić, by witryna była bardziej dostępna dla osób z upośledzeniem wzroku, upewniając się, że wszystkie obrazy mają tekst alternatywny.

Aby upewnić się, że witryna jest w jak największym stopniu dostępna, można skorzystać z narzędzia do walidacji. Przykładem takiego narzędzia jest WebAim, które sprawdza witrynę i informuje, czy występują na niej problemy wymagające poprawy.

Jak dostosować stronę internetową do potrzeb osób niewidomych?

Najlepszym sposobem na to jest upewnienie się, że witrynę można obsługiwać za pomocą klawiatury. Można to zrobić na wiele sposobów. Można na przykład wprowadzić funkcję "kliknij, aby powiększyć", dzięki której użytkownik może kliknąć obraz, a on zostanie powiększony. Można także umożliwić użytkownikom nawigację po witrynie za pomocą klawiatury. Można to zrobić, naciskając klawisz "tab" na klawiaturze, aby przejść od jednego łącza do następnego. Na koniec można upewnić się, że witryna ładuje się przy użyciu dużej, kontrastowej czcionki.

Autor wpisu useme222

Komentuj artykuł