Jak działają mapy dotykowe w środkach transportu dla niewidomych?

mapy dotykowe w srodkach transportu dla niewidomych

Mapy dotykowe pomagają osobom z upośledzeniem wzroku w poruszaniu się po okolicy. Dostarczają one szczegółowych informacji o otoczeniu, takich jak nazwy ulic i główne punkty orientacyjne. Często są one przedstawiane w postaci wypukłych kropek lub pasków na płaskiej powierzchni, takiej jak kartka papieru. Informacje na mapie są związane z określonym wzorem lub fakturą. Dlatego można je odczytać za pomocą dotyku. Jest to szczególnie pomocne dla osób z upośledzeniem wzroku, np. niewidomych lub słabo widzących.

W jaki sposób mapy dotykowe pomagają niewidomym podróżować?

Mapy dotykowe mają wypukłe linie lub punkty, dzięki czemu osoby niewidome mogą wyczuć teren podczas podróży. Te wypukłe linie są również nazywane mapami profilowymi lub mapami rzeźby terenu i są wykorzystywane na wiele różnych sposobów.

Na przykład mapy profilowane lub reliefowe mogą być stosowane w książkach pisanych alfabetem Braille'a, aby wyróżnić słowa, lub w książkach dla osób widzących, aby słowa wyglądały jak trójwymiarowe.

Mapy profilowe i reliefowe mogą być także wykorzystywane przez osoby niewidome do nawigacji w otoczeniu. Mapa dotykowa to wypukłe linie lub kropki na płaskiej powierzchni, np. na kartce papieru. Wzór linii lub kropek jest zazwyczaj mapą w skali, np. 1:10 000, ale może to być dowolny rodzaj mapy.

Czy mapy dotykowe mogą być wykorzystywane w środkach transportu dla niewidomych?

Mapy dotykowe są tworzone przy użyciu wypukłych punktów, które informują o lokalizacji. Można ich używać do nawigacji w środkach transportu publicznego, na lotniskach i w innych miejscach. Przy rosnącej popularności aplikacji mobilnych mapy dotykowe są rzadko potrzebne.

Mogą one jednak pomóc osobom, które nie mają dostępu do danych lub nie mają aplikacji działającej w ich kraju, np. osobom, które przyjeżdżają z zagranicy i nie mają międzynarodowego planu taryfowego na transmisję danych. Osoby niedowidzące również mogą korzystać z map dotykowych, ponieważ są one tworzone w formacie wypukłym, który umożliwia im dotykanie ich i uzyskiwanie potrzebnych informacji.

Autor wpisu useme222

Komentuj artykuł