Oznaczenia przejść dla pieszych dla niewidomych – jak je rozpoznać?

Oznaczenia przejsc dla pieszych dla niewidomych

Oznakowanie to może mieć kilka różnych kształtów, ale najczęściej jest to seria równoległych linii nad i pod skrzyżowaniem. Są one przeznaczone wyłącznie do przechodzenia przez pieszych. Jeśli prowadzisz samochód i natkniesz się na tego typu oznakowanie, musisz się zatrzymać i przepuścić pieszych przechodzących przez przejście. Czasami oznakowaniu takiemu może towarzyszyć wizerunek osoby przechodzącej przez jezdnię. Są one przeznaczone wyłącznie dla pieszych. Tego typu oznakowanie można spotkać na skrzyżowaniach, przejściach lub w miejscach, w których często gromadzą się piesi, takich jak centrum handlowe lub lotnisko.

Czego mogą spodziewać się osoby niewidome na przejściach dla pieszych?

Przejścia dla pieszych są wyposażone w sygnały dźwiękowe informujące o tym, kiedy można bezpiecznie przejść przez jezdnię. Wiele z tych sygnałów nie jest jednak dostosowanych do potrzeb osób niedowidzących, więc aby usłyszeć sygnał, konieczne może być zbliżenie się do ulicy.

Przejścia dla pieszych są również wyposażone w wyczuwalne dotykiem płyty chodnikowe, które informują ludzi o tym, że zbliżają się do ulicy. Chodnik może być płaski lub lekko podwyższony, aby wskazać początek przejścia.

Zasady korzystania z oznaczeń dla pieszych dla niewidomych

Znaki dla pieszych niewidomych są przeznaczone do uzupełniania dźwiękowych sygnałów drogowych, a nie do ich zastępowania. Podczas przechodzenia przez ulicę piesi z dysfunkcją wzroku powinni korzystać z laski lub iść z przyjacielem. Jeśli przechodzisz przez ulicę i zbliża się samochód, powinieneś trzymać laskę wysoko i z boku, tak aby kierowca mógł ją zobaczyć.

Gdy zbliżasz się do przejścia lub innego przejścia dla pieszych, powinieneś zwolnić i zatrąbić, aby zasygnalizować pieszym, że ich widzisz. Należy dać pieszym wystarczająco dużo czasu na przejście przez ulicę.

Dlaczego ważne jest aby piesi korzystali z oznaczonych przejść dla niewidomych?

Poprawa możliwości chodzenia po mieście, miasteczku, dzielnicy lub innym zaludnionym obszarze może przynieść wiele pozytywnych korzyści, od zmniejszenia zanieczyszczenia po wzrost wartości nieruchomości. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest bezpieczeństwo pieszych. Mimo że piesi mają pierwszeństwo przy przechodzeniu przez ulicę, nadal są narażeni na potrącenie przez samochód.

Korzystanie z oznakowanego przejścia może znacznie zmniejszyć ryzyko wypadku podczas przechodzenia przez ulicę. Korzystanie z oznakowanego przejścia dla osób niewidomych jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli dana osoba porusza się na wózku inwalidzkim lub używa laski.

Jak prawidłowo przechodzić przez oznaczone przejście dla pieszych dla niewidomych?

Cóż, pierwszym krokiem jest upewnienie się, że przejście jest bezpieczne dla pieszych, dla których jest przeznaczone. Następnie upewnij się, że przechodzisz pod kątem 90 stopni do krawężnika. Po upewnieniu się, że przejście jest bezpieczne i dotarłeś do krawężnika, upewnij się, że masz laskę wyciągniętą przed siebie i naciśnij przycisk, jeśli laska jest w niego wyposażona. Usłyszysz odgłos świergotania laski, który jest sygnałem dla kierowcy, aby się zatrzymał i pozwolił Ci przejść przez ulicę. Po przejściu przez ulicę należy ponownie nacisnąć przycisk na lasce, aby dać znać kierowcy, że bezpiecznie przeszliśmy przez ulicę.

Autor wpisu useme222

Komentuj artykuł