Katedra św. Jana Chrzciciela - zabytkowy obiekt we Wrocławiu

Katedra została zbudowana w XIII wieku i jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. Jest to największy kościół we Wrocławiu i jeden z największych w Polsce. Katedra jest popularną atrakcją turystyczną i można ją zwiedzać przez cały rok.
Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu - zwiedzanie
Kościół św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w mieście. Jest siedzibą biskupa wrocławskiego i jednym z najbardziej znaczących kościołów gotyckich w Polsce. Historia katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu sięga XIV wieku, kiedy to zbudowano pierwszy drewniany kościół w tym miejscu. W XIX wieku katedra przeszła znaczącą renowację, która nadała jej obecny kształt.
Katedra Jana Chrzciciela we Wrocławiu jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w mieście. Jest siedzibą biskupa wrocławskiego i jednym z najbardziej znaczących kościołów gotyckich w Polsce. Historia Katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu sięga XIV wieku, kiedy to zbudowano pierwszy drewniany kościół w tym miejscu. W XIX wieku katedra przeszła znaczącą renowację, która nadała jej obecny kształt.
Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu - wnętrze
Katedra Wrocławska - katedra rzymskokatolicka we Wrocławiu. Budowę katedry rozpoczęto w 1273 roku, a zakończono w 1913 roku, kiedy to ukończono wieżę. Jest to największa gotycka katedra zbudowana w Polsce i trzecia co do wielkości w Europie. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków miasta, codziennie odwiedza ją średnio 10 000 osób.
Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu - architektura
Styl gotycki, w którym została wykonana katedra jest jednym z najważniejszych symboli Polski. Termin "architektura gotycka" pochodzi z XIX-wiecznej architektury francuskiej. Było ono używane przez ówczesnych krytyków do negatywnego określania wszystkiego, co średniowieczne, a zwłaszcza architektury XII-XVI wieku. Architektura gotycka charakteryzuje się wysokimi łukami i sklepionymi sufitami. Często uważa się ją za pierwszą prawdziwie "nowoczesną" architekturę w rozumieniu tego terminu.
Autor wpisu useme222